Způsob chovu

Chov našich velkých želv

Preferujeme přirozený chov želv. To znamená, že naše adultní a subadultní jedince chováme od jara do podzimu ve venkovním výběhu nebo balkonovém výběhu. Venkovní výběh je situován tak, aby na něj šlo slunce od rána do večera, tedy po největší část dne. Jako úkryt slouží želvám termobouda, která je chrání jak před jarními a podzimními mrazíky, tak před polední sluneční výhní v létě. Bouda je bez dna a vystlaná slámou. Vchod do boudy je situován na východ, aby je ranní sluníčko vytáhlo ven, protože ranní teplo želvy pro nastartování potřebují.
U balkonového výběhu je to o něco složitější, protože již hotový dům neotočíme. Na výběh na balkoně nám svítí sluníčko jen odpoledne, proto ráno a dopoledne simulujeme sluníčko žárovkou. Funguje nám to několik let spolehlivě.

Želvy necháváme ve výběhu od jejich odzimování do zazimování. Naše želvy nezimují ve sklepě, protože vhodný nemáme, ale zimují (hibernují) v lednici, která je určena jen pro ně. Máme tak o nich celou zimu přehled. Necháme je ve výbězích přirozeně usnout a poté je přesuneme do lednice. Jak se s počínajícím jarem ustálí počasí, přesuneme želvy do výběhů a necháme je v boudách odzimovat.

Přes sezónu krmíme čerstvým, natrhaným zeleným krmivem. Pampelišky, jitrocel, jetel. Každý rok se sice pokusíme o osetí výběhů jetelem a jitrocelem. Dokonce i pampelišky tam během sezóny „přesazujeme“, ale nikdy to nemá dlouhého trvání. Ty naše „obrněné sekačky“ vše rychle zpracují. Přes sezónu přikrmujeme i aktuálně dozrávajícím ovocem a zeleninou. Ve výbězích mají želvy stále k dispozici vaječné skořápky a sépiové kosti, aby si mohly doplnit to, co potřebují. Ve výbězích jsou také misky s vodou, ale želvy je využívají spíš k vyprazdňování, než k pití. Vodu primárně získávají z potravy.

Chov našich mláďat v teráriu

Nezastávám názor, jako většina chovatelů, že by se mláďata měla držet první tři roky života v teráriu. U mne jsou první zimu mláďata v teráriu, ale od jara dalšího roku jsou již pravidelně ve venkovním výběhu. Nenabírají potom tak rychle jako v teráriu a hlavně, jsou odolná. Není to sice jako v přírodě, ale snažíme se ji přiblížit.

Stravování dodržujeme stejně jako u venkovních želv, cca 80%-90% krmné dávky tvoří pampeliška, jitrocel a jetel a v zimním období čínské zelí a římský salát. Jako doplňková a opravdu zdůrazňuji doplňková strava slouží jablka, hroznové víno, mrkev a ostatní zelenina. V zimním období občasně přilepšujeme také kvalitními granulemi. K dispozici mají mláďata samozřejmě vaječné skořápky a sépiovou kost.

U mláďat je v teráriu důležitá vlhkost. Tu docílíte častým prolíváním substrátu vodou.
Substrát – stálice v dohadech mezi chovateli. Jeden preferuje to a druhý oné. V našem chovu jsme vyzkoušeli vše, od hoblin, přes lignocel s pískem, až po hlínu s pískem (v podstatě materiál jako v přírodě). S žádným substrátem jsem neměl problém, je tedy na každém, co si zvolí.

Každý substrát vyžaduje trochu jinou údržbu. Hobliny jsou pro mláďata bezproblémové, jednoduše se mění. Jen je potřeba zajistit, aby byly kvalitní, bezprašné. Což bývá na našem pet trhu problém. Nejlepší je domluvit se s nejbližším truhlářem. My používáme už i u mláďat lignocel s pískem a ve venkovním balkonovém výběhu máme hlínu s pískem.

Světlo a je nutno podoktnout, že kvalitní světlo, je další důležitou součástí chovu želv v teráriu stejně jako vlhkost. Předně, každá želva potřebuje v teráriu UV zářivku a vyhřívací žárovku. Kdo jí chce přilepšit, dá ji tam ještě zářivku pro denní osvětlení, aby se simulovalo denní světlo. Tímto se snažíme simulovat podmínky v přírodě.

Vyřívací žárovka má samozřejmě i funkci tepelnou. Pod ní by mělo být 35-40 stupňů Celsia. V druhé části terária by mělo být 20-25 stupňů Celsia.

qrCode