Dosvětlení terária

Aktualizace článku: 5.2.2017

Všichni mají v terárku výhřevnou žárovku a UVB žárovku (případně výbojku), tedy doufám, že všichni, a že nikdo neomezuje tyto základní potřeby želv. Mnoho z chovatelů si myslí, že tím je potřeba světla u želv zajištěna.

Nestačí to. Nestačí ani to, když do místnosti svítí několik hodin denně slunce. Ba naopak, pokud bude terárium na přímém slunci, bude želva v přímém ohrožení života, protože se terárium bude přehřívat.

Aby želva opravdu dobře fungovala, je potřeba ji zajistit opravdu dobré světelné podmínky a to uvnitř v místnosti nedocílíme ničím jiným, než dosvícením, ideálně lineární zářivkou. Ale pozor, nepoužívejte LEDky, použijte obyčejnou zářivku, která simuluje denní světlo a má ho více jak 90%. Takové lze koupit od známějších výrobců, číselné označení je třeba 958, 965. Potom jsou výrobky přímo pro teraristy, příkladně Narva Bio Vital, Sylvania Activa a spousta dalších. Důležité je procentuální vyjádření poměru svícení zářivky k dennímu světlu, tzv. RA index, který by měl být přes 90.

LED žárovky a zářivky obsahují velký podíl “modrého světla” o vlnové délce mezi 400-500 nm. Téma je mezi chovateli plazů celkem diskutované. LED ale nezavrhujme globálně. Přijde doba, kdy budou LED žárovky a zářivky použitelné. Vývoj jde hodně dopředu a už nyní se pomalu začínají objevovat technologie, které ty špatné vlnové délky v LED osvětleních sníží na použitelnou úroveň, ale ještě to bude dlouhá cesta.

Porovnání spektra běžné bílé LED (vlevo) a běžné bílé zářivky (vpravo)

Led žárovky a zářivky nepoužívat Zdroj: Yuji International

Spektrum hojně používaného UVB zdroje, žárovky UVB200 od Exoterry.

Spektrum UVB200 Zdroj: exo-terra.com

Technicky je jedno, v jakém bude zářivka zářivkovém tělese, jsou tělese “pod kuchyňkou linku” od několik stokorun až po “profesionální” teraristickou výbavu za několik tisíc. Doporučení je jednoduché, dejte si do terárka to, co vám vyhovuje, ale už kupujte tělesa s elektronickým předřadníkem. Pokud budete kupovat “tělesa pod linku”, je potřeba se zaměřit na to, aby těleso nemělo moc členitý povrch a dalo se jednoduše akvarijním silikonem nebo třeba lepidlem Mamut dobře přilepit na strop terária. Je potřeba si vybrat mezi velikostí zářivky, T5 nebo T8. T8 je starý typ, má vyšší spotřebu a tedy i menší svítivost na watt spotřebovaného výkonu. Výhodou je, že v této velikosti je dost “profesionálních” teraristických zářivek, typu Sylvania Activa a Narva Bio Vital. Druhý, moderní typ, je T5. Zářivka je tenčí, úspornější, ale výběr teraristických zářivek je malý. Ale s úspěchem je můžeme nahradit zářivkami od renomovaných výrobců s indexem RA vyšším jak 90.

Rozdíl v zářivkách:

Rozdíl v zářivkách

Teplota barev pro denní osvícení terária by měla být kolem 6500 K, tedy barvy denního světla. Více o barvách světla se dočtete třeba na Wikipedii.

Znázornění teploty barev:

Barevná teplota

Důležitá je také délka zářivky. Zářivka by měla světlem pokrývat co největší plochu terária. Nejideálnější je tedy mít ji přes celou šířku terária. U nejběžnějších terárií 80x40x40cm je to tedy zářivka o délce 60cm. Pro ostatní terária musíte volit délku zářivky samozřejmě dle situace. Pokud je zářivka o něco kratší než terárium (většinou to tak bývá), dejte zářivku co nejvíce ke straně vzdálené o výhřevné žárovky a UVB.

Nyní Vám si ukážeme rozdíly v osvětlení terária. V teráriu je zářivka 6500K běžné wattáže  (21W/862 mm). Je ale krásně vidět  rozdíl oproti nedosvícenému teráriu. A želvy na dosvícení opravdu reagují.

Terárium s vypnutými světly:

Bez světel

Terárium se zapnutou výhřevkou a UVB:

– vidíte tu tmavou část vlevo? Reálně to tak úplně není, fotoaparát potlačí okolí, protože je oslňován, ale v tmavé části “temno” jako na fotce bez světel.

Výhřevka a UVB

Terárium, které má zapnuto vše:

– vidíte, jak je terárium prosvícené, ten stín není v reálu takový, fotoaparát je opět oslňován. Do budoucna bude přidána druhá zářivka. V běžně vysokých teráriích (kolem 40 cm) bude prosvícení lepší.

Vše zapnuno

Terárium, které je osvíceno jen zářivkou:

– zde je vidět, jak s ubývající výškou terárium tmavne, realita je opět příznivější než fotografie.

Jen zářivka

Úprava v únoru 2017

Přišel čas posunout terárko pro prcky zase kousek dále. Takže do terárka přišla výbojka ReptiEye 35W PAR30. A k tomu jsem přidal druhou zářivku pro denní osvit – HO Osram Lumilux 24W 6500K 549mm (zbyla po akvárku), ta bude nahrazena plnospektrální lineární zářivkou LT 24W T5-HQ/958 NARVA BIOVITAL, ale až budu něco objednávat…. 

A takové jsou výsledky:

Terárium s vypnutými světly:

Bez osvětlení

Terárium se zapnutou výbojkou

– díky síle výbojky je vidět, jak je zbytek terária tmavý, v reálu to tak opět není, tmavé části jsou takové, jako na fotce s vypnutými světly. Svit výbojky fotoaparát nedá. Světlo je krásně bílé, 6500K. Do zelena vypadá jen při focení.

Jen výbojka

Terárium, které má zapnuto vše:

– zapnuto oboje, jak zářivky, tak výbojka, terárium je hezky prosvětleno. I ten tmavý spodek, který fotoaparát nedá je krásně prosvětlen.

S výbojkou

Terárium, které je osvíceno jen zářivkou:

Zářivky bez výbojky

 

 

Pohled do terária:

IMG_20151212_081247Výhřevná částŠmejdímeA mám toho dost

Pohled do teráriaPohled do terária

qrCode

Author: monty