Koupat či nekoupat?

 

Na spoustě míst po Internetu čtete, že se želvy mají pravidelně koupat, jen se liší to, jak často a na jak dlouho. A jak to děláme u nás? Po přečtení článku zjistíte, že to lze dělat i jinak….

Vidíte na fotografii, že se naše letošní mimina (NZ 2020) “koupou” – ale není to koupání v pravém slova smyslu “pro natažení vody”, ale je to proto, aby se umyly, šly dobře označit, prohlédnout apod. Takové usnadnění manipulace a prohlídka prcků.

Pokud je mimino ve správných podmínkách, nepotřebuje denně či obden cachtat, jak někteří chovatelé razí již dlouhá léta a jak se tento názor a praktiky šíří mezi chovateli, kteří si přivezou domů malou želvičku. Dle nás je to zbytečné, pro želvu stresující. Stačí i ta manipulace, kterou  musí běžně strpět.

Jak vidíte, tak mimina jsou krásně nacucaná, jsou jako “balónky” a v ruce jako těžší kamínek. A to se opakuje každý den. A víte čím to je? Není to denním cachtáním, je to jen tím, že mimina spí ve vlhkém substrátu, který je pravidelně kontrolován, aby nevyschl.

THB - nacucaná ze substrátuTHB - nacucaná ze substrátuTG - nacucaná ze substrátuTG - nacucaná ze substrátu

 

 

 

POZOR!! Tento popis je pouze pro evropská testuda, která chováme nebo jsme je chovali. Hermanky (Testudo hermanni), gréky (Testudo graeca) a marginaty (Testudo marginata). I stepky (Testudo horsfieldi) mají už svá specifika a tam by bylo lepší, kdyby to popsal někdo, kdo je chová a pravidelně odchovává. U ostatních druhů se poraďte se svým chovatelem. A pozor, záměrně píšu chovatelem a ne prodejcem. To bývá velký rozdíl!

Ale nebojte, také jsme želvy kdysi cachtali, ovlivněni tím, co jsme načetli a bylo nám řečeno… Ale je to opravdu zbytečné. Poznáte to sami, až když začnete odchovávat vlastní mláďata a zamyslíte se nad tím, jak to funguje v přírodě…

Nejhorší je, když si nový chovatel přijede pro želvu a dostatečně neposlouchá, co se mu říká. Potom může být problém s vysušováním. Ale v tomto případě potom to denní párminutové cachtání vysušené želvě rozhodně nepomůže. Mimino se potřebuje nacucat přes noc a ne si dát “ranní sprchu”.

Je důležité, dát želvě, to co má mít, pokud je venku, a má ideální podmínky, nemusí se řešit téměř nic (krom třeba dosvícení na balkoně, kam nesvítí celý den), pokud je v terárku, tak je důležitá dostatečná výše substrátu, vlhkost a kvalitní osvětlení. Jako substrát pro mimina doporučujeme hobliny (neplést s pilinami), které se jednoduše mění a dobře udržují. Není to substrát, který by napodoboval přírodu, ale u nás v zajetí se nám nejlépe osvědčil. Mimina ho mají ho dočasně. Jakmile povyrostou, jdou do venkovního výběhu, kde se to již nemusí řešit.

Velikost terária je také velice důležitá (nebo želvího stolu). Nesmíte si poříditi kremační pec… Běžně se prodávají terária o půdorysu 40x30cm nebo 60x40cm, ve kterých se velmi špatně udržují teplotní zóny. Jako minimum pro mimina považujeme minimální rozměr 80x40x40, ale čím větší, tím lepší. V dnešní době se již i do tohoto terária dá pořídit jako osvětlení a UV výbojka, což ještě před pár lety bylo nemožné.

Mimina NZ 2020

 

 

 

 

qrCode

Author: monty