Koupat či nekoupat?

 

Na spoustě míst po Internetu čtete, že se želvy mají pravidelně koupat, jen se liší to, jak často a na jak dlouho. A jak to děláme u nás? Po přečtení článku zjistíte, že to lze dělat i jinak….

Vidíte na fotografii, že se naše letošní mimina (NZ 2020) “koupou” – ale není to koupání v pravém slova smyslu “pro natažení vody”, ale je to proto, aby se umyly, šly dobře označit, prohlédnout apod. Takové usnadnění manipulace a prohlídka prcků.

Pokud je mimino ve správných podmínkách, nepotřebuje denně či obden cachtat, jak někteří chovatelé razí již dlouhá léta a jak se tento názor a praktiky šíří mezi chovateli, kteří si přivezou domů malou želvičku. Dle nás je to zbytečné, pro želvu stresující. Stačí i ta manipulace, kterou  musí běžně strpět.

Jak vidíte, tak mimina jsou krásně nacucaná, jsou jako “balónky” a v ruce jako těžší kamínek. A to se opakuje každý den. A víte čím to je? Není to denním cachtáním, je to jen tím, že mimina spí ve vlhkém substrátu, který je pravidelně kontrolován, aby nevyschl.

THB - nacucaná ze substrátuTHB - nacucaná ze substrátuTG - nacucaná ze substrátuTG - nacucaná ze substrátu

 

 

 

POZOR!! Tento popis je pouze pro evropská testuda, která chováme nebo jsme je chovali. Hermanky (Testudo hermanni), gréky (Testudo graeca) a marginaty (Testudo marginata). I stepky (Testudo horsfieldi) mají už svá specifika a tam by bylo lepší, kdyby to popsal někdo, kdo je chová a pravidelně odchovává. U ostatních druhů se poraďte se svým chovatelem. A pozor, záměrně píšu chovatelem a ne prodejcem. To bývá velký rozdíl!

Ale nebojte, také jsme želvy kdysi cachtali, ovlivněni tím, co jsme načetli a bylo nám řečeno… Ale je to opravdu zbytečné. Poznáte to sami, až když začnete odchovávat vlastní mláďata a zamyslíte se nad tím, jak to funguje v přírodě…

Nejhorší je, když si nový chovatel přijede pro želvu a dostatečně neposlouchá, co se mu říká. Potom může být problém s vysušováním. Ale v tomto případě potom to denní párminutové cachtání vysušené želvě rozhodně nepomůže. Mimino se potřebuje nacucat přes noc a ne si dát “ranní sprchu”.

Je důležité, dát želvě, to co má mít, pokud je venku, a má ideální podmínky, nemusí se řešit téměř nic (krom třeba dosvícení na balkoně, kam nesvítí celý den), pokud je v terárku, tak je důležitá dostatečná výše substrátu, vlhkost a kvalitní osvětlení. Jako substrát pro mimina doporučujeme hobliny (neplést s pilinami), které se jednoduše mění a dobře udržují. Není to substrát, který by napodoboval přírodu, ale u nás v zajetí se nám nejlépe osvědčil. Mimina ho mají ho dočasně. Jakmile povyrostou, jdou do venkovního výběhu, kde se to již nemusí řešit. Hobliny nahrazují miminům trávu v přírodě. Tam si prcek zaleze do trsu a to okolí se na něj přilepí. Obdobně to dělají hobliny.

Velikost terária je také velice důležitá (nebo želvího stolu). Nesmíte si poříditi kremační pec… Běžně se prodávají terária o půdorysu 40x30cm nebo 60x40cm, ve kterých se velmi špatně udržují teplotní zóny. Jako minimum pro mimina považujeme minimální rozměr 80x40x40, ale čím větší, tím lepší. V dnešní době se již i do tohoto terária dá pořídit jako osvětlení a UV výbojka, což ještě před pár lety bylo nemožné. 

A vůbec nejlepší je terárium vůbec nepoužívat a želvičku od malička chovat venku, tak jak to děláme my. U nás jsou želvy v teráriu jen pár dní po narození a potom chvíli po prvním zimování. Ty co budíme o něco dříve.

Mimina NZ 2020

 

 

 

 

qrCode

Author: monty