Na co si dát pozor v prodejnách…

Spousta chovatelů má problém s tím, že jejich želva nesprávně roste, má zdravotní problémy, není aktivní apod.

Zkusili jste se zamyslet nad tím, že to může být pouze špatnými podmínkami chovu? Nechali jste si poradit od prodavače v prodejně se zoo potřebami (pet, tera, doplň si cokoliv) nebo se poradili s chovatelem, který želvy chová a odchovává? Pokud s prodavačem v prodejně  potřebami, může to být právě jádro pudla. Ano, kvalitní prodejny a kvalitní prodavači jsou, ale jich málo, stejně jako kvalitních plazích veterinářů. A možná bych to ještě upřesnil, nejde ani tak o kvalitu prodejny, jako opravdu o kvalitu vědomostí daného prodavače.

Sepíšeme si několik obvyklých replik a pokusíme si je vysvětlit:

Rada první: Nebojte se, želva žádné světlo nepotřebuje, stačí když budete 1x do měsíce kapat kapku těchto kapiček (a hned je nabídne) na jídlo (tlamku, do tlamky) a želva bude v pořádku.
Komentář: Ne opravdu nebude! V lepším případě se to na želvě neprojeví hned. Želva bude nekvalitně rostlá, hrbatá, je zde veliká pravděpodobnost rachitidy. V horším případě netrefíte dávku a dojde k hypervitaminóze. U malé želvy je to hned. Jak určíte třeba “malou kapku”? Jaké je to množství? Potom se vám želva třeba začne loupat a nebo třeba také velice rychle umírá…

rachitida
Rachitida

Rada druhá: Co želva jí? No jí toho spoustu, salát, zeleninu, ale nejlepší jsou tyto granulky. Vystačí vám to na měsíc (tři, půl roku – dle velikosti želvy) a stojí pouhých 150 Kč.
Komentář: Další blábol, který se šíří. Takže – želva salát a zelenina jako základ stravy pro želvu je opět cesta k jejímu pomalému umírání (jak jinak říci tomu, když se dožije místo 80ti let třeba jen 15 let), stejně tak to zajistí pravidelné krmení granulemi. Jako základ v letním období poslouží to, co roste venku (za to nemusíme nikomu platit), zjednodušeně pampeliška, jitrocel, jetel a v zimním období čínské (pekingské) zelí. K tomu se dá leccos doplnit, ale to tom si napíšeme jinde. Granule, pokud je chce někdo dávat, tak ano, ale jako mlsek, 1x 2x do měsíce pár granulek dle velikosti. Místo granulí dejte želvě kvalitní sépiovou kost a drcené skořápky a bude spokojenější.

pampeliska
Pampeliška

 

Rada třetí: Tak velké terárium nepotřebujete, máme tu tohle menší 40x25x25 cm, to jí bohatě stačí, je přeci malinká, až vyroste, tak jí pořídíte větší.
Komentář: Další chyba. Pokud pořídíte želvě takto malé terárium (a zdůrazňuji terárium, ne akvárium), tak nejste schopni udržet tepelné zóny (chladnou a teplou) a želva bude opět strádat. Pokud si kupujete želvu, kupte rovnou terárium alespoň 80x40x40 a nebojte se, i když budete mít 5cm mládě, tak se v něm neztratí. K tomu kvalitní UVB a tepelný ohřev. A v případě, že přidáte i denní osvětlení pomocí zářivky, želva bude spokojená a bude prospívat. A to nemluvím o tom, že když pořídíte rovnou větší terárium, tak opět ušetříte peníze. A je lepší ho pořídit přímo u sklenáře nebo u toho, kdo je vyrábí, bude za cca polovinu…

Terárium
Vybavené terárium

Rada čtvrtá: Pod želvu dejte tyto pěkné bukové štěpky (jedlovou kůru, kukuřiční chipsy, kočkolit)
Komentář: Pod želvu patří to, co je schopno ji předat v noci vlhkost, tedy to, co přilne největší plochou k jejímu tělu. Dalším důležitým parametrem je to, aby substrát neplesnivěl. To, zda to budou hobliny, lignocel s pískem či hlína s pískem nechám již na vás chovatelích, ale čím přírodnější substrát, tím lepší.

Rada pátá: Mažte pravidelně želvě krunýř olejíčkem (Indulonou, krémem…)
Komentář: NE! Želva také dýchá povrchem těla. Nemazat. Ani krunýř, ani nic jiného. Pokud chcete želvu očistit, tak vykoupat, to jí neuškodí. Ale nemazat.

zelvakrem
Želva s krémem

Rada šestá: Když máte chameleona, tak to další terárium nekupujte, chameleon žije nahoře a želva dole, to bude dobré a bude se Vám to líbit.
Komentář: V žádném případě nemíchat želvy s jinými druhy zvířat, ani např. druhy evropské s druhy africkými. Každý druh má něco a nakonec jeden velice pravděpodobně zemře.

Rada sedmá: Kupte si i tento topný kámen (topný kabel), želva na něm bude ležet a krásně se nahřívat.
Komentář: Nekupovat, želvy jsou uzpůsobené k přijímání tepla z vrchu. Dlouhodobé spodní nahřívání jim škodí. Dejte výhřevnou žárovku a pod ni dostatečnou výši vlhkého substrátu, aby se měla kde želva zahrabat.

Dalším problémem jsou videa na internetu. Koukněte se třeba na jeden rozhovor s p. veterinářem. Následující video není návodný materiál, přesně naopak!!!

Prohlédněte si zvířata v jakém jsou stavu, jak bydlí a co jí… Jedním z dalších jsou právě rady z obchodu… Podobných videí je na internetu spousta. Je třeba si pečlivě vybírat to, čím se necháte poučit.  Následující video není návodný materiál, přesně naopak!!!

qrCode

Author: monty