Pes – nepřítel želvy

Ve spoustě rodin žijí vedle sebe želva a pes. Je jedno, zda je více želv nebo více psů. Ale ve spoustě rodin dojde k tomu, že jednoho dne chovatel najde svou želvu pokousanou, rozkousanou nebo najde jen fragmenty krunýře. Stane se to i přes to, že si myslel, že jeho pes nikdy želvě neublíží…..

Může to tak být spoustu let, ale jednou dojde ke zkratu a želva bude silně poraněna, nebo přijde o život. Setkáváme se stále stejným argumentem – náš pes je vychovaný, poslouchá na slovo, nikdy by želvě neublížil…. Ale jednou to přijde. Doložíme to několika příběhy, které jsou zveřejněny se souhlasem chovatelů. Někteří nechtěli zveřejnit svá jména, což plně respektujeme. 

A na závěr si povíme něco i ostatních nepřátelích a problémech.

Podklady budeme sbírat i dále a článek postupně doplňovat.

Srnčí ratlík

Autorka chtěla zůstat v anonymitě

Náš srnčí ratlík, byli mu 4 měsíce, malinká želva v ohrádce, já je hlídala, nevšímal si jí, tak jsem si šla uvařit kafe…. Cca 5 minut a už jí žvýkal u zadní nohy. Jen malinko okousaná, ale pro mě lekce. Želvě zůstala památka u zadní nohy.

001_01

Stafordširský bulteriér

Tereza Málková

My máme stafordširského bulteriér,  štěňátko. V létě byla želva ve venkovním výběhu. Měla horní část zahrady, bulteriér dolní část. Bohužel přeskočil ohrádku, která chránila želvu. Když jsem na to přišla, nastala panika. Želva nebyla ve své ohrádce. Hledala jsem ji všude po zahradě, naštěstí našla. Byla úplně zalezlá, bála jsem se nejhoršího. Neodnesl to pouze želvičky krunýř, ale i její psychika. Teď když se na ní jde jen podívat, i přes sklo, zaleze si. Celý týden 2x denně jsme jezdili na píchání antibiotik, i to se jí nelíbilo a určitě ji přineslo nějaké “šrámy”.
První fotografie je po nálezu, další jsou už po ošetření veterinářem. Teď už se obávám ji do ohrádky vůbec dát. Když to přeskočil jako 3 měsíční štěně… Vet říkal, že si chtěl jen hrát. Že kdyby chtěl, rozkousal by ji. Což mi teda nepřišlo dost rozumné říkat, ale dobře.

002_03002_01002_02

Královský pudl

Autorka chtěla zůstat v anonymitě

Želvu mi pokousal královský pes (královský pudl). Bohužel mamka zrovna nebyla venku (želva byla ve výběhu) a pes si asi nejspíš myslel, že je to jen nějaká hračka protože jí jen tak okusovala. Bohužel mi želvička umřela, nejspíš na infekci a nebo taky na velkou dávku antibiotik od veterináře, to už se bohužel nedozvím.

003_01003_02

Jack Russel

Veronika Vašova

Mám želvy venku. Toto byla mladá želva Anička. Želva vroubená. Mám výběh na zahradě, želvy jsou tam od jara do podzimu. Bylo léto a já pustila psy. Mám 4 jezevčíky a dva Jack Russel – štěně a 4 letou fenku. Byla to otázka 20 minut a štěně jsme našli se želvou v tlamě. Ihned jsme jěli na veterinu Pod Sluncem v Jihlavě. Byl to jejich první zásah tohoto typu, ale klobouk dolů. Hned začali jednat. Želva neměla půl boku a lezli ji ven plíce.

008_01008_02008_03008_04008_06008_07008_08008_09008_10008_11008_12008_13

Bonny

Lukáš Vrkoč

Pardálky, cca 12 cm. Pes, který mi 6 let hlídal všechny želvy na zahradě. Během 15 minut stihnul tyto zmasakrovat a dalších 5 poranit. Šlo o zkratové jednání v době hárání. Měl jsem ji ještě 3 roky. Už to nikdy nezopakovala.
Od té doby na obranu před predátory používám pastevecká plemena z Turecka.

004_01

Krysařík

Aleš Kerner

Dostala se ke mě želva na léčení. Pohrál si s ní krysařík. Provedli jsme očištění rány, vyjmutí rozštípaných fragmentů krunýře a 14 dní píchali antibiotika. Želva naštěstí asi neměla vnitřní zranění, ale vidět plicní blánu, která se hýbe s každým nádechem a výdechem nebylo nic příjemného. Želva to naštěstí ustála. Dokonce byla v takové kondici, že jsme riskli zimovaní (zima 2018). Uvidíme na jaře, jak to dopadne.

monty_01monty_02monty_03monty_06monty_04monty_05

Cane Corso

Jana Jankovýchová

Nám sa stalo .. malá želvinka .. asi ročná hermannka, zle postavený výběh. Uchmatol ju pes cez skaru, co bola medzi thujkou a vrchným pletiovm. Zostal z něj len kus šupky z panciera, ktorý našla v tráve čivava. Inak by sme ani neveděli, že ju zožral pes a mysleli si, že sa stratila pod tymi thujkami. Teraz už máme výběh inde a poriadně zabezpečený bez žiadnej skulinky.

Rhodéský ridgeback

Tomáš Kilian

Stal sa nám taký istý prípad, kedy sme pre zlé zabezpečenie výbehu prišli o hermanku. Bola to moja prvá korytnačka takže som nebol až tak skúsený a pes bol ešte šteňa. Ako rhodezsky ridgeback, ktorý má lovecku povahu, je jasné ako to dopadlo, korytnačka na malé kúsky. Môj dohad je že sa chcel hrať, ale prepískol to, celkovo je to veľmi hravý pes. Samozrejme som sa poučil a odvtedy už ku našim korkám nemá prístup. Vôbec sme si to vtedy neuvedomili, že by sa to mohlo stať. Taktiež by som dodal, aj to keď ich máme v lete vonku, máme ich v inej záhrade, kde je stafordšírsky bulteriér. Celý výbeh máme oploteny a väčšinou si ich nevšíma, ale keď som dnu vo výbehu, keď mením vodu napríklad ,cíti ich a snaží sa dostať dnu dokonca šteká. Treba si na to dávať obrovský pozor.

Ostatní predátoři

Iva Titzová – křečci

Někdo zmiňoval, že občas pustí na dovypasení k želvám venku morčata, tak jsem na zkoušku k mým dvěma dvouletým zelenavým pustila naše 2 džungaráky. Chvilku jen tak pásli, okusovali trávu, ale jak došli k želvě, navíc zaparkované v tunelu, tak ji začal jeden asi okusovat, nebylo to jen očmuchávání.. Želva zalezlá, ani škrábnutí – byla jsem neustále u nich a sledovala, co bude a hned zasáhla, takže nevím, co by bylo dál, ale určitě bych je spolu už nenechala.. Když, tak až večer – želviny chrněly v domku, kde jsem je zahradila a pak teprve křečci mohli ven..

Eva Karbanová – kočky

Mám zkušenost, kdy si kočka vytáhla maličkou želvičku z terária, které nedopatřením zůstalo otevřené. Naštěstí si s ní jne chvíli hrály obě kočky na hokej, pak jsem jim želvu sebrala a dobrý. Venku si tytéž kočky želv nevšímají. Ani těch maličkých.

Jana Drápelová a Jana Otradovcová – mývalové

Obě varují před invazním mývalem severním. V oblasti kolem Klášterce nad Ohří a obecně v kraji okolo je problém s mývaly. Mýval je invazivní druh, který dělá problémy. Zničí a sežere na co přijde. Je veliká pravděpodobnost, že by mohl ublížit i želvám.

Anonymní autorka – potkani

Nám před několika lety sežral potkan zazimované želvy, které jsme měli ve sklepě (protože máme spoustu psů neměli jsme ve sklepě žádné jedy a ani jsme do té doby nevěděli, že tam nějakého potkana máme) průběžně jsme je chodili kontrolovat, ale bohužel jeden den jsem vytáhla jen prokousané krunýře.

Doplnění – hlodavci při zimování jsou velký problém. Pokud někdo zimuje ve sklepě a obecně mimo lednici, je potřeba zajistit zimoviště před útokem hlodavců. Hlodavci dokážou želvu “sežrat za živa” a to tak, že zbude jen ten krunýř.

Kočky obecně

Za celou naši krátkou dobu v chovu želv (cca 10 let) jsme se nesetkali s tím, že by kočka zranila želvu. To, že by si chtěl hrát s mládětem ano. Že ho vytáhne někomu z terárka ano. Ale o zranění jsem neslyšel. Kočky u našeho výběhu, ať ty, co bydlí u nás, tak sousedovic, nechávají želvy na pokoji. K mláďatům si klidně lehnou. Stalo se, že se kocour snažil mladé v bedně “pacičkovat”, ale to bylo vše. Velkých želv se bojí.

qrCode

Author: monty