Zimovat či nezimovat?

A pokud zimovat, tak jak na to.
Krásně sepsaný návod od chovatele Milana Husáka ze Semic mírně námi upravený.

Je konec srpna, příprava na zimování je již v plném proudu, želvy nabírají zásoby a omezují aktivitu na stále kratší časový horizont. Je na čase se rozhodnout, zda budete či nebudete zimovat.

Želvy najíždějí na výrazný noční pokles a velmi zřetelné pozastavení metabolismu. To je všechno součást příprav na zimování. Pokud nebudete zimovat, tak přesouvejte želvy dle vývoje počasí do stejných teplot do terárií. Počítejte s tím, že budete muset i v teráriu nastavovat teploty hodné léta a ty zvedat postupně.
I prodlužovat den osvitem. Pokud želva v tomto období bude méně aktivnější, nechte ji. ona se rozjede. Chybou by bylo je vzít domů a nechat je “zimovat” někde v pokoji bez letního režimu. tedy v málo světla a nízké teploty – tedy 13-20 (nejsou rozhodné).

Pokud chcete zimovat, nechte želvy venku, předkládejte normálně stravu. Můžete podat třeba hodně zralou hrušku nebo broskev jako pamlsek (pozn. Aleše Kernera – já to doporučuji až větším želvám, ne prckům). Testuda i v přírodě v tomto období nacházejí různé přezrálé ovoce. Není to návod na krmení ovocem, jde jen o doplněk, který může být venku relativně častější než doma v zimě v teráriu. Také to záleží na teplotě venku, je nutno brát v potaz, že želva na “nadstandard” potřebuje teplo aby potravu dokázala zpracovat.
Ponechte želvy až do výrazného poklesu teplot venku (poz. Aleše Kernera – u nás to vychází většinou na přelom října a listopadu). Želvy pomalu přestanou žrát, ale dbejte aby se mohly kdykoliv napít. Želvy omezí aktivity na minimum a spíše budou vyhledávat poslední paprsky slunce. Může to být v říjnu, ale i klidně ke konci listopadu. Až teploty půjdou přes den do 10°C a v noci již padnou pod 0°C, tak již uvažujte o přesunu do zimoviště.
Na noc želvy ochraňte před případnými většími mrazíky slámou, či zatepleným domkem. Pokud jsou zahrabané mimo boudu, hoďte na ně třeba trávu ze sekačky. Když začnou teploty přes den klesat k 5°C a v noci jdou již pod -4°C přesuňte je do zimovišť.
Je to zvláštní doba, kdy se každému osvědčuje malinko jiný postup, ale v zásadě je to stejné. Ideálním zimovištěm je sklep, kde je teplota 4-6°C, tedy jinak – kde zůstanou jablka a brambory do jara nescvrklé a pěkné. Želvy po uložení do zimoviště mohou ještě nějakou dobu přelézat a hledat tu správnou polohu, než “zkamení” v hibernaci.
Jsou samozřejmě i jiná zimoviště, jako je lednice, nebo krechty, komposty apod, ale záleží na tom co kdo má k dispozici a co si jak si kdo osahal a jak to jeho želvám vyhovuje. Nebojte se , želvám je zimování přirozeností a zdravá želva projde zimováním bez ztráty kytičky.

qrCode

Author: monty